Túry s vůdcem: Pyšný štít

Čtvrtý nejvyšší vrchol Vysokých Tater je dostupný pouze s horskými vůdci.

Na nejvyšší vrcholy v Tatrách nevede žádná turistická značka a právě Pyšný štít (2621 m) patří mezi nejatraktivnější nepřístupné vrcholy Vysokých Tater. Na cestu je nutné si zajistit doprovod horského vůdce.

Základní fakta

Pyšný štít (2621 m), polsky Durny Szczyt, se nachází v hřebeni mezi Baraním sedlem a Lomnickým štítem. Má menšího bratříčka – Malý Pyšný štít (2590 m). Oba vrcholy odděluje Lastovičia štrbina v němž najdete možná nejpozoruhodnější skalní útvar Vysokých Tater – Loktibradu. Na vrcholu Pyšného štítu je ve schránce umístěna vrcholová kniha.

Pyšný štít trochu žehrá na to, že je v bezprostředním sousedství Lomnického štítu. Proto jako čtvrtý nejvyšší štít zdaleka nedominuje okolí. Neplatí to ale pro jeho východní stěnu, ta padá 400 m do Medené kotliny k Zelenému plesu. Společně s Malým Pyšným štítem a Loktibradou patří mezi snadno rozpoznatelné vrcholy. Navíc krásný rozhled z vrcholu patří mezi největší zážitky.

Stejně jako další vrcholy v hřebeni není Pyšný štít turisticky přístupný, vyjímkou je pouze slavný soused – Lomnický štít, kam vede visutá lanovka. Oficiální cestou, jak vrchol zdolat, je buď horolezecký výstup, nebo túra s profesionálním horským vůdcem.

Trasa

Místo, odkud cesta k vrcholu obvykle začíná, je Téryho chata v Malé Studené dolině. Buď se ubytujete zde nebo vyberte Zamkovského chatu o něco níže položenou. Další postup už volí horský vůdce dle aktuálních podmínek.

Zpravidla se vystupuje trasou kolem Prostredného Spišského plesa do Malej Laštovičiej štrbiny. První část cesty vede po lávkách až do žlabu, který spadá ze štrbiny. Ze štrbiny jdeme hřebenem, či po lávkách na straně Velké Zmrzlé doliny a doprava po skalách na vrchol Malého Pyšného štítu. Z něj sestoupíme po travnatých skalách k Loktibradě mezi Lastovičiou štrbinou a Pawlikowského štrbinou. Loktibradu obejdeme zleva a po hřebeni, potom sutinovými lávkami za hřebenem na straně Velké Zmrzlé doliny po skalách dokončíme výstup na Pyšný štít.

Na vrcholu (2621 m) se můžeme zapsat do vrcholové knihy a vychutnávat kruhový rozhled. Z vrcholu se naskýtá impozantní výhled zejména do Malé Studené doliny k Ľadovému štítu a k Zelenému plesu. Na dosah máme hřeben z Jordánovy štrbiny na Lomnický štít.

Návrat je sice možný i stejnou cestou, ale zpravidla se pokračuje sestupem k Bachledově štrbině (20 m slanění). Odtud lze pokračovat dále na Lomnický štít nebo sestoupit žlabem na známou Jordánovu cestu a po ní sestupovat na Téryho chatu. Ovšem cesta z Pyšného štítu patří mezi orientačně náročnější, především při špatné viditelnosti nebo horších podmínkách (sníh, led) je potřeba velké opatrnosti. Horský vůdce se samozřejmě o vás dokonale postará.

Přístup / Doprava

  • Obvyklým nástupním místem na túru je Téryho chata či Zamkovského chata, tady bývá sraz s horským vůdcem. Obě chaty jsou dostupné ze Starého Smokovce (auto, autobus, električka), resp. z Hrebienku (pozemní lanovka).

Varianty

  • Doba výstupu od Téryho chaty na vrchol Pyšného štítu je cca 2:30 hod (cesta zpět trvá cca 2:15 hod).
  • S horským vůdcem je možné domluvit jinou variantu výstupu/sestupu, např. přechod hřebene až na vrchol Lomnického štítu nebo opačný směr trasy.

Přehled

Zajímavosti

    • První výstup na vrchol je pravděpodobně z roku 1877. Na vrchol se vypravil 8.8. Edmund Téry s vůdcem Martinem Spitzkopfem.
    • Zimní výstup je datován do roku 1910. Uskutečnili jej Ede Hruby, Oszkar Jordan, Roman Komarnicki, Jenő Serenyi.
    • V současné době může na vrchol štítu vůdce doprovázet dva klienty.
    • Pozor! Jedná se o exponovanou túru. Určitě tedy není vhodná pro ty, kteří trpí závratí. Nutností jsou odpovídající oblečení a obuv, v zimních podmínkách (mohou nastat i v létě) jsou navíc potřebné cepín a mačky. Výzbroj je vhodné předem domluvit s vůdcem, který zpravidla může potřebné vybavení zapůjčit.

  • Možnost rezervace vůdců, ceny a další informace najdete na našem webu.
  • Název štítu Pyšný (a sousedních objektů) má své kořeny v lidovém vyjádření pro smělý tvar vrcholu. Původně platil společně i pro Malý Pyšný štít. Pro podobu s Lomnickým štítem jej staří gorali nazývali Łomnica mniejszaMała Łomnica. Pyšný štít byl znám i jako Lastovičia veža.
  • V západní stěně Pyšného štítu je nějvětší tatranský převis – Kráľovský previs.

Informace

  • Převýšení: 1350 m
  • Doba: 08:00 h
  • Náročnost: Těžká

Lokalita

  • Oblast: Vysoké Tatry
  • Loalita: Malá Studená dolina
  • Výchozí místo: Starý Smokovec

Doporučujeme

Čtvrtý nejvyšší vrchol Vysokých Tater je dostupný pouze s horskými vůdci. Na nejvyšší vrcholy v Tatrách nevede žádná turistická značka...

Podívat se

Kežmarský štít (2558 m), polsky Kieżmarski szczyt, se nachází mimo hlavní hřeben Vysokých Tater. Uvádí se, že je čtrnáctým nejvyšším bodem ve Vysokých Tatrách, patří však k nejvýraznějším.

Podívat se